Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2026-Maxx-D-Trailers-Trailer-H8B10232G-32-x-102-18k-Gooseneck-Car-Hauler-W-MAXX-Ramps-Poplar-Bluff-MO-18608903 MAXX-D H8B10232G 32' 18k Gooseneck Car Hauler Specifications MAXX-D H8B10232G 102" x 32' Gooseneck Car Hauler 18k GVWR General & Capacity Model: H8B Heavy Duty Gooseneck Car Hauler Dimensions: 102" Wide x 32' Long GVWR: 18000 lbs Floor: 2x8 Treated Wood Floor Color: MAXX-D Gray Metallic & Primer Powder Coating Axles Tires & Suspension Axles: 2 - 8000 lb Electric Brake Axles Suspension: Slipper Spring Suspension Tires: Singles (5) ST215/75R17.5 H-Rated Radial Tires Wheels: Heavy Duty Steel Wheels Spare: Spare Tire and Mount Included Fenders: Heavy Duty Drive-Over Fenders Frame & Construction Main Frame: 8" Channel Frame Neck: Standard Height I-Beam Gooseneck Neck Cross-Members: 3" Channel on 12" Centers Cargo Control: Stake Pockets and Rubrail Tie-Downs: 8 - 5/8" Bull-Nose D-Rings Integrated Between Fenders Storage: Front Tool-Box Integrated into Gooseneck Neck Winch Ready: Winch Plate Integrated in Front Loading & Cargo Control Dovetail: 4' Dovetail for Lower Loading Angle Ramp System: Mini MAXXD Ramps Electrical & Equipment Lighting: Flushmount LED Lights Wiring: Sealed Wiring Harness Towing & Security Coupler: 2-5/16" 30K Round Gooseneck Coupler Jacks: Dual 10000 lb Drop-Leg Jacks on Gooseneck Warranty & Pricing Structural Warranty: 5 Year Structural Warranty Comprehensive Warranty: 2 Year Comprehensive Warranty Note: All prices listed are for Cash or Check internet price only